Naše uši nemáme len na to, aby sme počúvali. Koľkokrát vám povedali, že máte dávať pozor na to ako si ich čistíte? Vraj netreba používať vatové tyčinky, lebo uši majú samočistiacu schopnosť.

Avšak práve ušný maz nám môže napovedať veľa o našom zdraví. Z tohto pohľadu nie je iná cesta ako použiť na čistenie práve vatové tyčinky. To akú farbu mazu uvidíte na bielej vate vás môže varovať pred rozličnými zdravotnými problémami.

#1 Suchý maz

Ak na vatovej tyčinke namiesto súvislej vrstvy mazu nájdete akoby kožné omrvinky, potom môžete mať nedostatok chudých tukov vo svojom tele. Na druhej strane však môže ísť aj o dermatitídu či iné kožné problémy, ktoré vysušujú vašu pokožku.

#2 Tekutý maz

Ak na vate uvidíte tekutý maz, resp. je konzistencia vášho ušného mazu iná ako obvykle, môže to byť spôsobené začiatkom zápalového procesu. V prípade, že je to tak, vyhľadajte lekára.

#3 Zapáchajúci ušný maz

Ak váš ušný maz nepríjemne zapácha môže to signalizovať infekciu stredného ucha. Zápach môže byť sprevádzaný aj zvukmi či praskaním vnútri ucha. Ak máte tieto symptómy vyhľadajte špecialistu.

#4 Biely ušný maz

Biely ušný maz môže signalizovať, že máte nedostatok vitamínov a mikroprvkov, najmä železa a medi. Zaraďte do svojho jedálnička fazuľu a ovsené kaše. Prípadne si zadovážte spomínané vitamíny vo forme tabliet.

#5 Čierny ušný maz

Ak sa to stalo raz či dvakrát, nemusíte sa obávať. Avšak, ak sa to deje častejšie a vaše uši vás začnú aj svrbieť a toto svrbenie je stále intenzívnejšie, navštívte lekára. Mohlo by ísť o plesňovú infekciu.

#6 Hnedý ušný maz

 Ak sa farba ušného mazu zmení na hnedú či jednoducho stmavne a tvorí sa ho nadmerné množstvo, zrejme ste v poslednom čase prešli stresujúcim obdobím. Skúste jednoducho na pár dní vypnúť a oddychovať.

#7 Ušný maz so stopami krvi

Ak ste pri čistení uší spozorovali na vatovej tyčinke stopy krvi, môže to znamenať, že váš bubienok je perforovaný. V tomto prípade môže ísť o infekciu, ktorá môže viesť k vážnym problémom či zhoršeniu sluchu. Odporúčame preto navštíviť lekára.

#8 Sivý ušný maz

Ak má ušný maz sivú farbu bez akýchkoľvek iných symptómov, nemusíte sa obávať. Zrejme ide iba o prach, ktorý sa dostal do vašich uší. Toto sa môže stávať najmä ľuďom, ktorí žijú vo veľkomestách, kde je veľa prachu.

Zdroj: Brightside | Foto: Depositphotos

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk