bylinky

Súčasná doba sa čoraz viac odvracia od prírody. Žijeme v uponáhľanom svete, konzumujeme priemyselným spracovaním zničené, živín zbavené potraviny, pijeme nezdravé nápoje a máme málo pohybu. To všetko sa odráža na zdraví a na kvalite nášho života. Výsledkom je sústavný nárast kardiovaskulárnych a nádorových ochorení, cukrovky, obezity a rôznych ďalších chorôb.

Jednou z ciest ako to zlepšiť sú bylinky. Už vlastnoručný zber je ušľachtilou a zdravou činnosťou v prírode.  Bylinky sú liečivými prostriedkami ľudstva od nepamäti. Nemajú nepriaznivé účinky a pomáhajú bojovať s viacerými chorobami.

Echinaceový sirup

Echinacea má mimoriadne liečivé vlastnosti. Posilňuje imunitný systém, podporuje tvorbu červených krviniek, priaznivo pôsobí na všetky vnútorné orgány a má aj protinádorové účinky.

Príprava sirupu: V 0,5 l vody krátko povaríme 5 lyžíc čerstvých nasekaných listov echinacey a necháme vychladnúť. Pridáme šťavu z jedného citróna a 0,5 kg rozpusteného medu. Zamiešame a necháme v plytkej nádobe na slabom ohni zhustnúť do sirupovej konzistencie. Podávame po lyžičke 2-krát denne.

Povzbudzujúci čaj

Pri prepracovanosti a nervovej vyčerpanosti pomôže nášmu organizmu dúška tymianová – tymian. Má silné dezinfekčné účinky, prečisťuje tráviaci trakt a posilňuje organizmus. Podobne pôsobí aj vres obyčajný a bôľhoj lekársky.

Príprava čaju: Čajovú zmes pripravíme z rovnakých dielov vňate tymianu, vresu a kvetu bôľhoja. Jednu lyžicu zmesi zalejeme ¼ l vriacej vody a necháme prikryté 10 minút vylúhovať. Precedíme, ochutíme citrónom či medom a pomaly vypijeme.

Protinádorový čaj

Medzi najúčinnejšie protinádorové bylinky patrí benedikt lekársky. Ide o horkú bylinu, preto sa užíva pri poruchách trávenia, na posilňovanie srdca, pri dne, reumatizme alebo pri poruchách látkovej premeny.

Príprava čaju: Zmiešame rovnaké diely vňate benediktu, šalvie, fialky a kvetu nechtíka. Dve lyžice zmesi zalejeme 0,5 l vriacej vody, necháme lúhovať, precedíme a pijeme 3-krát denne.

čaj

Mrkvová kaša

Mrkva je najväčším zdrojom karoténu, z ktorého sa tvorí dôležitý vitamín A. Prospieva zraku, posilňuje srdce, má omladzujúce účinky, zlepšuje krvný obeh a imunitu.

Príprava kaše: Čerstvú mrkvu očistíme, nadrobno pokrájame a v malom množstve vody ju uvaríme domäkka. Prepasírujeme, pridáme trochu panenského oleja a ochutíme medom. Podávame večer, najlepšie pred spaním.

Hluchavníková tinktúra

Hluchavka biela patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce bylinky. Príbuzný hluchavník žltý je už omnoho zriedkavejší. Oba druhy však majú podobné liečivé účinky. Preto sa môžu využívať rovnako. Pomáhajú pri chorobách močových orgánov, prečisťujú krv a sú vhodné pri nespavosti. Na vonkajšie použitie sú vhodné pri popáleninách a ekzémoch.

Príprava tinktúry: Vhodnú fľašu po vrch naplníme čerstvo nazbieranými bylinkami, nestláčame.Zalejeme vodkou a necháme za občasného pretrepania macerovať 3 – 4 týždne. Vhodné na vnútorné i vonkajšie použitie.

Zdroj: Babkine bylinky na každý deň | Foto: Pixabay

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk