štvrtok, január 17, 2019

Dobrá správa pre pacientov: Ministerstvo zdravotníctva chystá kroky v ich prospech

Ministerstvo zdravotníctva chystá pre pacientov novinky. Ministerka Andrea Kalavská sa stretla v utorok 17. apríla so zástupcami Asociácie na ochranu práv pacientov. Na stretnutí informovala o tom, aké zmeny v prospech pacientov rezort zdravotníctva už urobil. Taktiež sa zmienila o vytvorení pozície pomyselného “styčného dôstojníka” pre pacientov a organizácie.

Podľa slov Kalavskej je pacient na prvom mieste. “Našou úlohou je, aby pacienti boli liečení tým najlepším, čo k dispozícii máme,” zmienila sa ministerka. Podľa toho chce vykonávať aj ďalšie kroky na zlepšenie zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Konkrétne ide o nasledujúce zlepšenia:

Nové postele pre pacientov do nemocníc

Rezort zdravotníctva chce do slovenských nemocníc dodať až 7 000 nových postelí pre pacientov. Tým by sa mala zlepšiť nielen liečba pacientov, ale aj pracovné prostredie nemocničného personálu.

Lepšie podmienky v nemocnici

Rovnako sa ministerstvo snaží aj o lepšie podmienky v nemocniciach, a to pomocou finančných príspevkov. Minulý rok bolo do zdravotníckych zariadení investovaných viac ako 70 miliónov eur prostredníctvom kapitálových výdavkov. Spomínané financie majú zlepšiť podmienky v nemocniciach, a to v podobe modernizácie, rekonštrukcií či nových prístrojov. Aj tento rok vyhradilo ministerstvo na tieto výdavky približne rovnakú sumu.

Kvalitnejšia liečba vďaka novým prístrojom

Ministerka Kalavská chce, aby bola diagnostika chorôb rýchlejšia a ich liečba modernejšia. Nové, a najmä modernejšie prístroje by mali významne pomôcť pri liečbe. Práve vďaka tomuto kroku majú už viaceré slovenské nemocnice najmodernejšie CT prístroje.

Moderné lieky

Na základe vynovenej legislatívy z pera ministerstva, budú pre pacientov k dispozícii nové inovatívne lieky. V praxi to znamená, že ak sa držiteľ registrácie lieku rozhodne požiadať o zaradenie lieku do kategorizačného zoznamu, môže byť tento k dispozícii pacientom aj na základe verejného zdravotného poistenia. Možné je to vďaka zvýšeniu hranice pre vstup do tzv. kategorizačného zoznamu. To znamená, že nové inovatívne lieky, ktoré sú drahšie, sa môžu dostať medzi lieky, ktoré sú hradené zdravotnými poisťovňami.

Okrem týchto pozitívnych zmien pristupuje ministerstvo aj k plánovaniu zrušenia päťpercentnej spoluúčasti poskytovateľa, ktorá tvorila výnimku pri niektorých liekoch. V stredu 18. apríla tiež ministerka Andrea Kalavská mala stretnutie aj so zástupcami z Organizácie muskulárnych dystrofikov Slovenskej republiky. Vďaka “styčnému dôstojníkovi” sa chce rezort zdravotníctva systémovo posúvať.

Zdroj: health.gov.sk | Foto: health.gov.sk, freepik

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk