Mnohokrát prehliadame symptómy chorôb. Možno ich vidieť nechceme, možno ich považuje len za sprievodný jav bežnej, rýchlo vyliečiteľnej choroby. Aj mladá tínedžerka celé mesiace prehliadala symptómy zákernej choroby.

Organizmus Caly Bevier napadla zákerná rakovina vaječníkov. Dlho však nevedela, že ju vôbec má, pretože symptómy prehliadala. Do nemocnice totiž prišla doslova v hodine dvanástej. Problémy sa objavili po návrate z dovolenky. Jej brucho bolo nafúknuté, zvracala. Lekári si spočiatku mysleli, že je tehotná. To by bol ten lepší prípad.

Lekárka povedali Caly, že ak nejde o tehotenstvo mohlo by ísť o nádor na vaječníkoch. Vtedy mladé dievča pochopilo, že to bude rakovina. V nemocnici zistili, že nádor v jej tele má takmer dva kilogramy a rakovina je už v treťom štádiu. “Počas obdobia jedného roka som v podstate mala v bruchu ďalšie brucho. Ignorovala som to. Nespôsobovalo mi to žiadne problémy, tak so si o tom ani nič nemyslela” povedala pre portál people.com.

Dagmar Stein, Calyna lekárka potvrdila, že dievča má zriedkavú formu rakoviny vaječníkov. Tento druh rakoviny je ťažké odhaliť, pretože jej symptómy nie sú práve špecifické. Choroba je sprevádzaná bolesťou chrbtice a brucha, pocitom pálenia pri močení či zápchou.

Hoci bol Calyn stav skutočne vážny, snažila sa myslieť pozitívne. Aj to jej pomohlo nakoniec sa vyliečiť. A ešte stále má šancu na to, že sa raz stane matkou. Choroba jej však dala veľkú lekciu. Pochopila, že v živote sa treba tešiť aj z maličkostí.

Príznaky, na ktoré treba dávať pozor

Symptómy rakoviny vaječníkov sú v podstate bežné pre črevnú chrípku, unavenú chrbticu, žalúdočné problémy či zápal močového mechúra. Avšak nie vždy ide o takéto “banality”. Nepodceňujte tieto príznaky:

  • bolesť brucha (nepríjemný pocit v panvovej oblasti, pocti ako pálenie záhy),
  • problém na toalete (časté návštevy toalety, zápcha),
  • únava,
  • nafukovanie (časté, bez zjavnej príčiny).

 

Nezabúdajte samozrejme na prevenciu. Či už ide o mužov alebo ženy, preventívne prehliadky by ste mali poctivo absolvovať vždy. Nikdy neviete, kedy vám zachránia život.

Otec a strýko Caly sa nechali tetovať, aby jej tak vyjadrili podporu

Zdroj: people.com | Foto: Facebook

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk