Každý človek si v živote prejde obdobím, kedy ho trápia vyrážky. Niekedy je to len obdobie puberty a potom máme pokoj. Inokedy akné pretrváva aj po skončení obdobia vzdoru a rebélie.

A sú s ním samozrejme spojené rôzne overené tipy a triky a tiež mýty, ktorým zvykneme veriť. Nie všetko, čo nepríjemných “pupáčikoch” vieme, je aj skutočne pravda. Mnohé z nasledujúcich mýtov ste už možno počuli a možno ste im dokonca doteraz aj verili.

#1 Fajčenie môže za akné

Fajčenie je zodpovedné za mnohé ochorenia a nesie so sebou niekoľko zdravotných rizík. Avšak spojitosť fajčenia s akné nemá spojitosť. Aj keď je pravda, že fajčiarom sa akné hojí dlhšie a ťažšie ako nefajčiarom.

#2 Make-up spôsobuje akné

Make-up síce upcháva póry, ale za vznik akné nemôže. V prípade, že sa však po celom dni neodlíčite, nečudujte sa, že vaša pleť je zrazu samá vyrážka. Za celý deň sa vám na pleť nalepí toľko špiny a vrstva uhladeného maku-up sa narúša. Preto vždy dbajte o poctivé odlíčenie. Samotný farebný krém však akné nespôsobuje.

#3 Opaľovanie pomáha

Práve naopak. Pobyt na slnku vyrážky “vytiahnu” na povrch a na vašej pleti a tele sa môže objaviť viac pupienkov ako pred slnením. Ak máte aknóznu pokožku, priamemu slnku sa radšej vyhnite a ak už plánujete pobyt na horúcom slnku, siahnite po kvalitnom opaľovacom kréme.

#4 Za akné môže stres

Stres môže byť spúšťacím faktorom rozličných ochorení (napríklad psoriázy), avšak rozhodne nespúšťa akné. Za čo je stres zodpovedný je pomalšia regenerácia pokožky.

#5 Časté umývanie pomáha

Toto však bohužiaľ neplatí. Áno, pleť je potrebné vyčistiť, avšak jej umývanie vás akné a čiernych bodiek nezbaví. Na to sú určené peelingy, čistiace pleťové gély, pleťové vody, mlieka či micelárne vody. Rozhodne však nesiahajte po mydle. To vašu pleť zbytočne vysuší.

#6 Jedlo nemá žiaden vplyv na akné

Hovorí sa, že sme to, čo jeme. A to doslova. Ak jeme nesprávne potraviny, môže sa to prejaviť práve na našej pleti. Ak do seba natlačíte potraviny, ktoré majú vysoký obsah cukru, naše hormóny sa môžu zblázniť a najavo to dajú práve vyrašením akné.

#7 Zubná pasta zaberá

Mnohé zubné pasty obsahujú rozličné chemikálie. Tie síce dokážu vysušiť akné, avšak na druhej strane aj podráždiť pokožku. Nabudúce radšej siahnite po špecializovaných výrobkoch určených na boj proti akné.

 

 

 

 

 

 

Foto: Freepik, Pixabay

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk