Milovaná aj zatracovaná káva. Niekto ju pije div, že nie od útleho detstva, niekto si dáva načas a začne až v tridsiatke. Nech už patríte medzi jej milovníkov alebo si dáte jednu šálku raz za čas, nič to nemení na fakte, že káva je pre náš organizmus prospešná.

Ak ste doteraz váhali či kávu začať piť, my hlasujeme za áno! Má hneď niekoľko výhod a pozitívnych účinkov pre naše telo. Okrem toho, že lahodí našim chuťovým pohárikom, príjemne zahreje, preberie a dokonca podporuje myslenie.

Cíťte sa lepšie

Vďaka obsahu antioxidantom a živinám ako sú mangán, draslík, vitamíny B1, B2, B3 a B5, má káva pozitívny vplyv na našu psychiku. Ak si dospelý človek dá dve až štyri šálky kávy za deň, dokáže znížiť možnosť samovraždy o polovicu oproti ľuďom, ktorí kávu pijú.

Zdravý mozog

Ak pijete kávu, tešte sa. Vďaka jej pitiu si znižujete riziko výskytu demencie či Alzheimera až o 65%. Týka sa to najmä mužov a žien v strednom veku. Šálka čiernej kávy denne tiež dokáže znížiť riziko Parkinsonovej choroby o 32% u mužov a u žien až o 60%. Ešte stále váhate?

Diabetes

Štúdie Harvardskej univerzity vplyvu kávy na cukrovku ukázali, že tí, ktoré pravidelne pijú šálku čierneho moku denne, si znižujú riziko vzniku diabetesu druhého typu. Naopak tí, ktorí nevypijú ani tú jednu šálku majú riziko zvýšené o 17%.

Rakovina kože

Inštitút Journal of the National Cancer publikoval štúdiu, ktorá hovorí o tom, že starší ľudia, ktorí denne vypijú 4 šálky kávy denne, majú riziko vzniku maligného melanómu na koži znížené až o 20%. Vďaka za zníženie tohto rizika si zaslúžia práve antioxidanty, ktoré sú zložkou kávy.

Rýchlejší metabolizmus

Ak patríte medzi ľudí, ktorí si hneď ráno doprajú šálku poriadne silnej kávy, lepšie ani robiť nemôžete. Takto svoj metabolizmus naštartujete hneď zrána a dodáte mu potrebnú energiu na správne fungovanie.

Foto: Freepik

 

 

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk