Slovenské zdravotníctvo čakajú zmeny. V prípade, že absolvujete neopodstatnenú návštevu na pohotovosti, zaplatíte až 10 eur. Tomuto poplatku sa však môžu vyhnúť pacienti, ktorí skutočne potrebujú urgentnú lekársku pomoc.

Slováci by sa mi pripraviť na novinky ohľadom poplatkov v našom zdravotníctve. V niektorých prípadoch budú môcť lekári od pacientov na pohotovosti pýtať namiesto dvoch eur, celých desať. Toto zvyšovanie sa bude týkať tých pacientov, ktorí sa rozhodnú ísť na pohotovosť s banálnym problémom ako je nádcha. Hore pôjde aj poplatok týkajúci sa ambulantnej pohotovosti. Zvýši sa však iba minimálne – o 1 cent, a teda jeho výška bude rovné dve eurá.

Novela zákona o zdravotnej starostlivosť však so zvyšovaním tohto poplatku neráta. Novela bola nedávno schválená parlamentom, pričom by mala nadobudnúť platnosť v novembri tohto roka, avšak ešte stále čaká na podpis prezidenta. Cieľom zvýšenia poplatkov má byť zníženie neopodstatnených návštev v prípade, keď zdravotnú starostlivosť môže poskytnúť všeobecný lekár. Týmto poplatkom sa však vyhnú ľudia, ktorí skutočne zdravotnú starostlivosť potrebujú, tzv. urgentné prípady.

Ak pôjde o pacientov, ktorí majú čerství úraz, prípadne potrebujú zdravotnú starostlivosť viac ako dve hodiny, poplatkom sa vyhnú. Pri ambulantnej starostlivosti sa poplatku vyhnú tí, ktorí sú bezprostredne po úraze, prípadne ich museli kvôli ich stavu hospitalizovať. V prípade, že bude pacient pod vplyvom alkoholu či iných návykových látok, bude musieť zaplatiť poplatok.

Rezort zdravotníctva ale upozorňuje ľudí. Pacienti majú nárok na absolvovanie preventívnej prehliadky u všeobecného lekára, urológa, gastroenterológa, gynekológa, stomatológa či pôrodníka, pričom sú tieto prehliadky hradené z verejného zdravotného poistenia. Pacienti by ich rozhodne nemali podceňovať.

Zdroj: slovenskydennik.sk | Foto: Pixabay