Mnohí aktívni fajčiari často krát siahajú po elektronických cigaretách v domnienke, že sú pre ich zdravie menej škodlivé ako klasické nikotínové. Zhodneme sa v tom, že žiadne cigarety nie sú prospešné pre zdravie, ale…

Niektoré sú škodlivé menej, iné zasa viac. Veľa ľudí si myslí, že ak už sa nevie cigariet vzdať, prejdú na “zdravšiu” formu – elektronické cigarety. Tu však treba zbystriť pozornosť. Anglickí vedci totiž zverejnili správu, že aj táto cigareta je pre človeka škodlivá.

Štúdia, na ktorej pracovali totiž preukázala, že v elektronických cigaretách sa nachádza chemická látka, ktorá spôsobuje ochorenie dýchacích ciest a dokonca môže mať aj rakovinotvorné účinky. Podľa výskumu môžu byť tieto cigarety škodlivejšie ako tie nikotínové – až v 75% týchto cigariet sa nachádza chemikália spôsobujúca zápal priedušiek.

Vedci tiež zistili, že okrem návykovej látky nikotín, môžu elektronické cigarety obsahovať aj rakovinotvorné chemikálie a tiež aromatické látky, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie ľudských pľúc.

Podnetom na preskúmanie týchto cigariet bol incident, ktorý sa stal mladému mužovi. Tomu cigareta explodovala priamo pri tvári. Každý variant má svoje pre aj proti, pravdou však ostáva, že oba spôsoby sú škodlivé a cigaretám by sme sa mali vo všeobecnosti radšej vyhýbať. Zdravie máme predsa len jedno.

 

 

Zdroj: topky.sk | Foto: Freepik