Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky opäť varuje spotrebiteľov na možnosť výskytu nebezpečných kozmetických výrobkov. Do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) boli nahlásené štyri výrobky.

Do spomínaného systému boli nahlásené štyri produkty, pričom ich nahlásili kontrolné orgány v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. Keďže ide o krajiny Európskej únie a import s exportom sú normálna záležitosť, pokojne sa tieto výrobky mohli objaviť aj na našom trhu. Ide o nasledujúce výrobky:

Balea Creme Seife Buttermilk&Lemon

Tekuté mydlo siete drogérie DM, značky Balea, výrobná dávka Lot: 637541 a 637542, dátum spotreby 06/2019, výrobca: Rudolf Lenhart GmbH&Co. KG, Liststr. 2-4, 71336 Waiblingen-Neustadt, Germany. Balenie 500 ml s pumpičkou.

V danom výrobku zistili kontrolóri prekročený povolený limit pre mikroorganizmy, pričom ide o rozpor nariadením Európskeho parlamentu (EP) a Rady. Výrobca okamžite nariadil stiahnutie výrobkov od spotrebiteľov a ich následnú likvidáciu.

Shenaz Gold – Herbal Based Black Henna

Henna farba na vlasy, 6 zabalených vrecúšok v kartónovej škatuľke značky Shenaz Gold, výrobná dávka: Batch No: 754, s dátumom spotreby apríl 2018, výrobca: RKPS Health PVT Ltd./Jaysheel Impex, Ahmedabad, Gujarat, India.

Zoznam zložiek uvedený na výrobku uvádza látky ako barium peroxide a paraphenyleenediamine, pričom prítomnosť baria je v rozpore s nariadenín EP a Rady. Pri analýze sa tiež zistilo, že PPD nachádzajúce sa vo výrobku má koncentráciu 4,4%. Prítomnosť PPD je opäť v rozpore s nariadením EP. Táto látka sa totiž smie používať v oxidačných farbách na vlasy, avšak len do hodnoty 2%.

Rhassoul Clay with orange blossom

Maska na tvár značky KELACOSMETIQUE, s neznámou výrobnou dávkou, výrobca FLOROSE, Avenue Mohamed V, 45200 EL KELAA MGOUNA, Morocco.

Vo výrobku bola zistená prítomnosť látok nikel a bárium, pričom podľa nariadenia EP a Rady nesmú byť súčasťou kozmetických výrobkov. Taktiež chýba na výrobku povinné označenie – zodpovedná osoba, dátum minimálnej trvanlivosti a výrobná dávka.

Dark Red

Farba na tetovanie značky Eternal Ink, výrobná dávka Mfg, date 11/09/15, batch E313, výrobca: Eternal Ink, Brigton 7987, Lochlin DR Michigan, USA. 

V spomínanom výrobku sa nachádza látka Anisidine. Tento výrobok teda nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovila požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make-up.

 

Zdroj: uvzsr.sk | Foto: Freepik