Poznáte ten pocit bezmocnosti, keď sa niekto vo vašom okolí trápi. Lepšie povedané trápi ho zdravie. Robíte možné aj nemožné, volíte aj radikálne riešenia. Tak ako rodina mladého dievčaťa, pre ktorých bola situácia s dcérou neúnosná a poslali ju na psychiatriu.

Namiesto zlepšenia, sa však jej zdravotný stav len zhoršoval. Emily Gavigan bola študentka druhého ročníka na univerzite, keď sa u nej objavili prvé príznaky. Prenasledovali ju perzekučné bludy. Objavil sa u nej panický strach z toho, že ju niekto prenasleduje a že by sa jej rodine mohlo stať niečo zlé.

Lekári si ju posúvali ako kľučku, absolvovala niekoľko pobytov v nemocnici. Verdikt znel – vážna psychická choroba. Nasadili jej liečbu, avšak bez výsledku. Jej stav sa naopak zhoršoval, začala sa dívať do prázdna a jej tvár bola strnulá. Jej hovorený prejav bol plný nezmyslov, zhoršila sa jej chôdza až tak, že skončila na vozíčku.

Rodina už bola zúfalá. Ich dcéra trpela a lekári jej nevedeli pomôcť. Liečba nezaberala. Nádej prišla s televíznou šou Today Show. Tam jej rodičia uvideli rozhovor s reportérkou Susannah Cahalan. Hovorila o chorobe, ktorá ju takmer zničila. “Ktovie, koľko ľudí tým trpí tiež a doteraz im neurčili správnu diagnózu?” pýtala sa novinárka, ktorej symptómy boli totožné s tými, ktoré mala Emily.

Rodičia neváhali a kontaktovali lekárov. Tí všmak boli skeptickí a rodičom tvrdili, aby sa zmierili s tým, že ich dieťa je psychicky choré. Rodina to však nevzdala a tak Emily urobili ďalšie vyšetrenia. Tie konečne ukázali správnu diagnózu – autoimúnnu encefalitídu.

Autoimúnna encefalitída

Pri autoimunitných ochoreniach je imunitný systém nadmerne aktívny a preto napáda štruktúry vlastného tela. V prípade Emily to bola časť mozgu obsahujúca receptory NMDA, ktoré sú spoluzodpovedné za vzájomnú komunikáciu mozgových buniek. Ak tento proces nefunguje ako má, dochádza k negatívnemu ovplyvneniu vnímania, pamäte a celého tela. Pacienti potom trpia halucináciami, zmenou osobnosti, poruchou spánku, epileptickými záchvatmi.

Toto ochorenie je však len veľmi málo známe a preto je mnohokrát určená zlá diagnóza. Hoci na jej určenie existuje jednoduchý test. Ak pacientovi poviete, aby nakreslil hodinky s ciferníkom a on všetko umiestni napravo, je takmer isté, že ide o autoimúnnu encefalitídu.

Emily zachránila život novinárka tým, že o svojom ochorení hovorila. Choroba sa dá liečiť. Liekmi na zníženie imunity. Nasadenie nesprávnych liekov na psychické problémy stav pacienta len zhoršujú. Nebyť Susannah, Emily mohla byť už možno mŕtva. No takto sa po roku od stanovenia diagnózy postavila konečne na korčule.

Zdroj: CNN | Foto: Facebook