Prírodná medicína sa využíva už od praveku. Ponúka široké spektrum byliniek bez vedľajších účinkov a bez chemických zásahov. Stačí vedieť čo, kedy a ako užívať! Staré mamy vyjdú na záhradu a hneď začnú menovať bylinky, ktoré v nej rastú.

Antibiotiká síce efektívne ničia baktérie, ale po čase strácajú svoje účinky. Baktérie sa neskôr stávajú odolnejšími a dovtedy účinné látky v antibiotikách strácajú svoju moc. Prírodné antibiotiká nedráždia žalúdok a ani neoslabujú imunitný systém.

Staré mamy ešte aj dnes chodia zbierať bylinky a robia si zásoby. Sušia ich a skladujú ich v sklenených nádobách alebo plátenných vrecúškach. Takto ich majú v prípade potreby vždy po ruke. Bylinné čaje sú veľmi obľúbené.  Bylinky sa však dajú zohnať aj v lekárňach a výber je skutočne pestrý.

bylinky

Bylinky z prírodnej lekárne

Sladké drievko – zlepšuje začínajúce jesenné prechladnutie. Obsahuje viac ako 100 účinných látok a podporuje imunitný systém.
Borievka – odstraňuje zápal dutín, podporuje činnosť pečene a znižuje cholesterol.
Myší chvost – ľahko dostupný a účinný liek proti zápalom a kŕčom. Podporuje trávenie a blahodárne pôsobí aj na nervovú sústavu.
Alchemilkazázračná rastlinka, ktorú by mala mať každá žena po ruke. Pomáha najmä pri ženských problémoch a nepravidelnej menštruácii. Taktiež zlepšuje plodnosť.
Zlatobyľ – vyrieši problémy s močovými cestami a používa sa aj pri ochoreniach čriev.
Nechtík lekársky – je účinnou prevenciou proti rakovine, lieči artritídu a má protizápalové účinky.
Ibiš lekársky – sirup, čaj či obklad z tejto rastlinky sa používa pri chorobách dýchacích ciest, bolestí hrdla alebo dráždivého kašľa.
Aloe vera – odstraňuje bolesť žalúdka a pálenie záhy. Podporuje chudnutie, znižuje cholesterol, ochraňuje pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a je vhodnou bylinkou aj pri liečbe cukrovky.
Kamilka – pomáha pri plynatosti, hnačkách a bolestiach brucha. Čaj z kamilky sa odporúča piť pri nervovom vypätí, ale aj pri horúčkach a chrípke, lebo podporuje potenie.
Echinacea – je známa najmä vďaka tomu, že silne podporuje imunitný systém. Ochraňuje telo pred vírusmi a baktériami.
Zázvor – odstraňuje bolesti hrdla, podporuje trávenie, lieči bolesti hlavy a potláča zápaly v tele.
Tymián – rastlinka so silnými antibakteriálnymi účinkami. Zmierňuje príznaky prechladnutia a migrénu, znižuje vysoký krvný tlak a taktiež urýchľuje hojenie rán.
Arnika – znižuje zrážanie krvi a má hojivé, protizápalové účinky.
Eukalyptus – maximálne účinky eukalyptu dosiahnete inhaláciou. Pôsobí blahodárne na psychiku a ochráni vás pred chrípkou.
Žihľava – je známa svojimi detoxikačnými vlastnosťami. Prečisťuje organizmus, pomáha pri cukrovke a znižuje cholesterol.

Foto: Pixabay, Freepik

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk