Vedci a lekári po celom svete robia rozličné štúdie, aby objavili liek proti rakovine. Najnovší výskum zo Švédska, ktorý sa zaoberá nádorovými bunkami, priniesol sľubné výsledky. Teóriu tohto výskumu sa rozhodli potvrdiť aj vedci Slovenskej akadémie vied a Viedenskej lekárskej univerzity.

Štúdia nádorových buniek a látok, ktoré ich dokážu zabíjať dopadla nad očakávania dobre. Práve to je jeden z dôvodov, prečo sú odborníci presvedčení o sile objavených látok, ktoré našli v mliečnej potravine. Doposiaľ mali neznámu funkciu proteínu. Ide o látku laktoferín nachádzajúci sa v materskom mlieku. Podľa vedcov by mala spomínaná látka bojovať nielen proti baktériám, ale aj proti nádorovým bunkám. Mohol by tak vyliečiť rakovinu či lymskú boreliózu.

Laktoferín sa nenachádza len v materskom mlieku. Vedci ho objavili tiež v slzách, moči a slinách. „Naše výsledky významne prispievajú k pochopeniu mnohých antimikrobiálnych, protinádorových a imunomodulačných aktivít laktoferínu, a podčiarkujú jeho užitočnosť ako potenciálneho terapeutického nástroja,“ povedal vedúci výskumu Vladimír Leksa pre portál plusku.sk.

So spomínanou látkou už boli vykonávané experimenty. Podpísali sa pod ne švédski vedci. Laktoferín použili pri liečbe pacientov s nádorovým ochorením. Výsledky experimentu preukázali, že došlo k zastaveniu rakoviny či jej postupnému zmiznutiu vo väčšine prípadov. Tento “zázrak” dostal aj svoje meno, Hamlet.

Zdroj: pluska.sk | Foto: Freepik

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk