Určite ste zažili ten pocit, keď ste nemohli poriadne spávať, neskutočne ste sa potili a upchatý nos vám znepríjemňoval život na každom kroku. Neskôr sa dostavila aj únava, slzenie očí a prechladnutie bolo na svete. Zbytočne však nesiahajte po tabletkách, ale hľadajte alternatívu, lebo tabletky telo ešte viac zaťažia. Radšej skúste rokmi overené recepty našich starých mám.

Väčšinu potravín, ktoré dokážu bojovať s prechladnutím, nájdete doma v kuchyni. Okrem slepačieho vývaru, ktorý by mal byť povinnou súčasťou jedálnička každého chorého človeka, existuje ešte niekoľko vynikajúcich receptov, ktoré stojí za to vyskúšať!

Čo kuchyňa ponúka

Zemiaky – rozpučený varený zemiak vložíme do obrúska a priložíme na čelo. Necháme pôsobiť, kým nevychladne a podľa potreby postup zopakujeme niekoľkokrát. Bolesť hlavy by mala ustúpiť.

Cibuľa – štipľavá vôňa cibule dokáže uvoľniť dýchanie. Tanier s čerstvo nakrájanou cibuľou si na noc položte k blízkosti hlavy.

Cesnak – patrí medzi najsilnejšie prírodné antibiotiká. Stačí ak dvakrát do dňa zjete surový strúčik, ktorý obsahuje viac ako dvesto účinných látok.

Ocot – pomáha zrážať horúčku. Ponožky namočte do octu a na noc si ich obujte. Lyžička octu je vhodná aj do čaju.

Chren – je vhodný pri nádche a prechladnutí. Chren nastrúhajte na jemno a zmiešajte s rovnakým množstvom medu. Túto zmes užívajte 5-krát do dňa.

Tvaroh – uľaví pri bolestiach v krku. Kocku tvarohu si rozotrite na šatku a aspoň dvakrát do dňa ju prikladajte na krk.

Foto: Pixabay, Freepik