Leto 2017 predstavovalo pre zeleninu a ovocie na Slovensku obdobie kontroly. Inšpektori v auguste kontrolovali obchodnú kvalitu čerstvého ovocia a zeleniny, pričom bolo vykonaných 115 kontrol.

Súčasťou kontrol, ktoré boli vykonané boli 2 vyžiadané. V maloobchode bolo vykonaných 93 kontrol, v prvovýrobe 9 kontrol, vo veľkoobchode 11. Inšpektori posudzovali obchodné normy pri 584 plodinách, pričom 50 ich nevyhovelo požiadavkám všeobecnej normy či osobitných noriem. Pri kontrole na požiadanie bolo 7 plodín označených ako vyhovujúce, v maloobchode posudzovali inšpektori 516 plodín, pričom 49 bolo nevyhovujúcich, v prvovýrobe nevyhovela z 18 plodín len jedna.

Rukami inšpektorov prešlo 38 408,12 kg ovocia a zeleniny, pričom takmer 710 kíl bolo nevyhovujúcich. Pri nevyhovujúcom tovare boli vydané nálezy o nezhode. Z ovocia a zeleniny nesplnilo minimálne požiadavky na kvalitu 30,5%, požiadavky obchodnej kvality 13,4% a v označení neuspelo 56,1%.

Mohlo by vás zaujímať: Obchodný reťazec Billa čelí kritike nespokojného zákazníka: “Smutné ako Slovensko dokáže predať hnoj ľuďom!”

Zdroj: slovenskydennik.sk | Foto: Freepik