Poznáte ten pocit, keď stretnete toho pravého/tú pravú? Roztrasú sa vám kolená, potia sa vám dlane a srdce div nejde vyskočiť z hrude. Práve srdce je tým “podstatným” pri láske. Nie nadarmo je jej symbolom.

A práve láska nášmu srdcu, a vôbec celému organizmu prospieva hneď v niekoľkých smeroch. Nemusí však ísť iba o lásku k partnerovi. Pozitívne na nás vplýva aj vrúcny cit k priateľom, deťom, rodičom, súrodencom či dokonca domácemu miláčikovi.

Dobrý tréning pre srdce

Ak nepatrí aerobik medzi vaše obľúbené činnosti, potom vás určite poteší, že láska má podobný efekt pre vaše srdce. Stačí, že si pomyslíte na milovanú osobu, ktorá rozbúcha vaše srdce. Váš mozog vtedy začne produkovať hormóny dopamín, adrenalín a norepinefrín, čím je spôsobené ešte rýchlejšie a intenzívnejšie bitie srdca. Práve tieto krátke, no efektívne rozbúšenia sú skvelým tréningom pre srdce.

Menšie riziko infarktu

S milovanou osobou sa aj na svet pozeráte inak. Ste veselší, šťastnejší, spokojnejší a na budúcnosť, život a svoje plány sa pozeráte s pozitívnym prístupom. A práve ten nás dokáže ochrániť pred vznikom kardio-vaskulárnych ochorení. Riziko vzniku je v tomto prípade až o 22% nižšie ako u ľudí s negatívnym postojom.

Nižší krvný tlak

Ak trávite čas so svojimi partnermi či partnerkami váš krvný tlak sa s najväčšou pravdepodobnosťou zníži (v prípade, že jeden druhého nevytáčate a dokážete dospieť ku kompromisom). Práve čas strávený s partnerom v porovnaní s časom stráveným s cudzími ľuďmi dokáže znížiť krvný tlak. Je to najmä tým, že od partnera sa nám dostáva emocionálnej podpory, ktorú nám nikto iný nedá.

Lepší prietok krvi

S milovanou osobou sa veľa nasmejeme. A čo je pre naše zdravie prospešnejšie ako spontánny, hrdelný, úprimný smiech? Ten totiž rozširuje cievy a znižuje stres, ktorý zhoršuje prúdenie krvi.

Redukcia stresových hormónov

Objímajte sa, objímajte a ešte raz objímajte. Či už darujete vrúcne objatie mame, bratovi, dieťaťu či partnerovi, telo začne produkovať oxytocín. Práve vďaka tomuto hormónu sa cítime dobre, pretože dokáže zredukovať stresové hormóny a znížiť krvný tlak.

Zníži sa hladina cholesterolu

A to v tom prípade, že napíšete zaľúbený list. Poviete si, že je to už “oldschool”, ale vyskúšajte to. Má to svoje čaro. Ľudia, ktorí dokážu vyjadriť svoje city na papier majú nižší cholesterol. Vyskúšajte niekoľko dní po sebe aspoň 20 minút spisovať svoje ľúbostné city.

Upokojené nervy

Ak sú vaše nervy “na dranc” a od nervozity neviete, čo so sebou, dokáže vás upokojiť, ak vás niekto chytí za ruku a povie, že všetko bude fajn. Funguje to však aj bez počiatočnej nervozity. Držanie za ruku s milovaným človekom má jednoducho upokojujúci účinok.

Zdroj: everydayhealth.com | Foto: Freepik

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk