Strach z fóbie má oveľa väčší dopad na naše zdravie ako napríklad strach spôsobený stresom. Pri fóbii ide skôr o extrémny stav úzkosti, panický kŕč a pocit beznádeje. Na svete existuje nespočetné množstvo fóbií, tieto sú však najčastejšie.

Nájdete medzi nimi aj tú vašu?

Sociálna fóbia

Verejný prejav, prezentovanie informácií publiku či komunikácia vo väčšej spoločnosti. Ľudia trpiaci sociálnou fóbiou sú pred samotným aktom vystrašení, vystresovaní a môžu nadobudnúť pocit, že sa im v danej miestnosti „nedá nadýchnuť“.

Klaustrofóbia

Pod klaustrofóbiou rozumieme panický strach z uzavretých či príliš malých alebo úzkych priestorov. Najčastejšie sa tento pocit priestorovej pasce prejavuje vo výťahu, v tuneli alebo ak sme obklopení davom ľudí.

Akrofóbia

Tzv. strach z výšok, ktorým trpí skoro každý piaty človek. Ak sa človek trpiaci fóbiou z výšok omylom dostane na pre neho problémové miesto, ľahko nastáva pocit mdla, paniky a „zaliatia studeným potom“.

Zoofóbia

Hmyz, zvieratá či plazy. Zoofóbia evokuje nadmerný strach zo zvierat, najčastejšie to sú pavúky, včely, hady a vtáci.

Hermofóbia

Pri tejto fóbií často krát zatvárame oči pred injekciou, vždy sa urýchlene otočíme na päte, ak vidíme, že sa niekto porezal. Tiež máme problém pomôcť ranenému. Fóbia z krvi je veľmi nepríjemná pre každodenný život a fungovanie.

Foto: Pexels.com