Superpotraviny

V posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávame s pojmom superpotraviny. Ide len o marketingový ťah, alebo naozaj existujú? Existujú. A sú dokonca dostupné pre každého z nás.

Ide o potraviny, ktoré obsahujú vysoký podiel antioxidantov, proteínov či minerálov. Chránia naše telo, imunitu a môžu nám vrátiť zdravie. Zoznámte sa s niektorými z nich.

Pohánka

V minulosti potravina chudobných. Neskôr v čínskej armáde pohon pre vojakov, ktorí zistili, že im zvyšuje silu a vytrvalosť. Obsahuje vysoký podiel rutínu, minerály, nenasýtené mastné kyseliny. Pomáha pri liečbe žíl, ciev, posilňuje väzivové tkanivá, je prevenciou proti reume, chráni pred baktériami a priaznivo ovplyvňuje krvný obed.

Červená repa (cvikla)

Toto krvavé zlato, cenovo dostupné a chutné prečisťuje telo, pomáha pri chudnutí a posilňuje imunitu. Okrem toho znižuje cholesterol v krvi, chráni nás proti rakovine a je zázrakom pri liečbe ochorení obličiek či pečene. Už v antickom období ocenili jej schopnosti vďaka naozaj vysokému obsahu vitamínov, minerálov a vlákniny.

Brokolica

Pravidelnou konzumáciou tejto potraviny môžete predísť rakovine. Je to kráľovná medzi zeleninou, detoxikuje organizmus, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu. Brokolica má vysoký obsah vitamínu C a kyseliny listovej. Dá sa kúpiť aj vo forme tabletiek, ale najzdravšia je pripravená na pare.

Púpava

Ako deti sme ju považovali za burinu, dnes z nej šalejú kuchári i lekári. Dá sa konzumovať naozaj celá – kvety, listy, stopky aj koreň. Je zdrojom vitamínu A, ktorý je prospešný pre naše kosti či zuby. Pomáha pri detoxikácii, je darom pre žlčník a pečeň. Sami sa presvedčte, že je aj veľmi chutná.

Cesnak

Cesnak má nielen značný zápach, ale aj silu vďaka zlúčeninám síry. Pomáha čistiť krv, znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, znižuje krvný tlak i cholesterol. V staroveku ním dodávali silu otrokom i bojovníkom. Cesnak je silným antioxidantom, je bohatý na vitamíny B a C, jód, draslík, sodík, vápnik a železo.

Brusnice

Sú prvou pomocou pri ochorení močových ciest a obličiek. Obsahujú vitamíny C, K, A, E, flavanoidy, minerály či vlákninu.  Brusnice zabraňujú vzniku zrazenín, embólii, zlepšujú prietok krvi a znižujú krvný tlak. Vedia vám dokonca pomôcť pri únave, slabosti a bolestivej menštruácii. Sú prísadou do krémov na tvár, pretože pomáhajú rekonštruovať bunkovú membránu.

Chilli papričky

Milovníci pekelne pikantných jedál dobre vedia, že chilli je výborným pomocníkom proti mnohým neduhom. Obsahuje kapsaicín, ktorý spôsobuje ich štipľavú chuť.  Tíši bolesť, stimuluje srdce, obsahuje vitamín C, A  a beta-karotén. Konzumácia čerstvých chilli papričiek je spojená s menším rizikom úmrtia na zhubné nádory, ischemickú chorobu srdca a cukrovku.

Mandle

Mandle nám pomáhajú predísť cukrovke druhého typu a sú výborným pomocníkom pri chudnutí. Obsahujú nenasýtené tuky, ktoré nás chránia pred ochoreniami srdca, znižujú cholesterol a podporujú mozgovú činnosť. Ak ste neustále pod tlakom, doprajte si ich častejšie, pretože upokojujú nervový systém. Okrem nenasýtených tukov obsahujú aj vodu, bielkoviny, tuk, sacharidy, mnohé minerály a vitamíny.

Chia semienka

U nás sa stali populárne niekoľko rokov dozadu, ale ich liečivú silu poznali už Mayovia či Aztéci.  Chia semienka sú v prvom rade silným antioxidantom, obsahujú neuveriteľné množstvo mastných kyselín rastlinného pôvodu, horčík, železo, vápnik a draslík. Semienka dodávajú energiu, udržujú hladinu cukru na správnej úrovni, potláčajú chuť do jedla a zlepšujú trávenie.

Šošovica

Každému dobre známa a lacná strukovina s malým množstvom kalórií a vysokým obsahom bielkovín, železa či zinku. Šošovica je výbornou náhradou mäsitých jedál, znižuje cholesterol a má pozitívne účinky na trávenie. Je v pravom zmysle slova superpotravinou. Okrem už spomínaných pozitív pre naše telo, reguluje hladinu cukru v krvi, odstraňuje únavu, zvyšuje výkonnosť, posilňuje nervy, mozog, má omladzujúce účinky na väzivové tkanivo a zabezpečuje duševnú sviežosť.

Foto: flickr.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk