Zaujímavosti o káve, typy na dobrú kávu

Podľa niektorých výskumov môže byť káva prospešná pre vaše zdravie. Pijú ju skoro všetci. Či už zo zvyku alebo kvôli povzbudeniu na začiatku dňa. Káva má na ľudský organizmus veľa pozitívnych účinkov, avšak treba ju konzumovať s mierou.

Čierny mok je najrozšírenejším povzbudzujúcim nápojom v strednej Európe. Jej história v Európe sa datuje do 16. storočia. Espresso ako ho poznáte vzniklo až v 20. storočí.

Hlavná účinná zložka obľúbeného čierneho nápoja je kofeín. Množstvo kofeínu závisí od druhu kávy. Klasické espresso obsahuje okolo 70 miligramov kofeínu, pričom americká káva 80 až 100.

Najnovšie výskumy dokonca preukázali, že pitie kávy vám môže predĺžiť život, avšak treba ju užívať s mierou. Odporúčaná denná dávka kávy je 1 až 3 šálky. Už jednou šálkou denne môžete o 25% znížiť riziko výskytu rakoviny hrubého čreva, o 80% riziko cirhózy pečene a pomáha znížiť aj riziko výskytu žlčových kameňov. Káva zmierňuje príznaky astmy, tlmí bolesť hlavy a zlepšuje náladu. Priaznivé účinky kávy však nezávisia len od kofeínu, ale aj od antioxidantov, ktoré obsahuje.

Správny spôsob prípravy

Zaručené tipy ako si pripraviť skvelú kávu:

  1. Najlepšie je kupovať zrnkovú kávu, ktorú si potom sami čerstvo nameliete. Čím je káva jemnejšia, tým je lepšia.
  2. Vždy si nameľte len toľko kávy, koľko spotrebujete za deň. Jedna dávka je 7 gramov.
  3. Používajte filtrovanú vodu, aby ste predišli výskytu vodného kameňa.
  4. Ak si pripravujete zalievanú kávu, nikdy ju nezalievajte vriacou vodou. Počkajte aspoň pár sekúnd, kým “odchladne” a až potom zalejte.
  5. Nepridávajte do kávy príliš veľa mlieka.

Kvalitne pripravená káva by mala mať zlatohnedú penu, čiernu farbu, výraznú vôňu a horkastú chuť.

Ďalšie zaujímavosti o káve

Po rope je káva najpredávanejším produktom svetového obchodu. Ročne sa na celom svete vypije približne 500 miliárd šálok kávy. Prvá kaviareň na svete sa otvorila v roku 1471 v Istanbule. Poznáme vyše 50 druhov kávy, pričom najznámejšie sú ArabicaRobusta.

Účinky kávyZdroj: WebMD | Foto: Pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk