Máte medzi priateľmi či rodinou niekoho, kto býva blízko nejakej elektrárne na Slovensku? Alebo tam žijete priamo vy? V tom prípade patríte do skupiny ľudí s nárokom na jódové tabletky.

Všetci obyvatelia, ktorí žijú v rizikových oblastiach, v blízkosti elektrárne, by mali mať spomínané lieky k dispozícii. O zásoby by sa mali postarať mestá a obce a ľuďom ich samozrejme pravidelne vymieňať, aby sa nestratil ich účinok.

A čo je dôvodom? Tieto lieky sú odporúčané na užitie v prípade zasiahnutia rádioaktivitou. Určite ich neužívajte bez dôvodu, pretože by ste svojmu zdraviu skôr uškodili. Nie sú nebezpečné, ale v prípade nadmerného užitia jódu sa môže dostaviť ochorenie štítnej žľazy. A to už nebezpečné je.

Posledný prípad, kedy sa rozhodovali o užití týchto tabletiek u nás, sa stal v roku 2011. Vtedy vedci zistili zvýšenú hodnotu rádioaktivity vo vode. Tieto hodnoty zvýšil rádioaktívny dážď, ktorý sa k nám dostal z Japonska. Pre Slovákov to síce nebezpečné nebolo, ale určite každý, kto žije v ohrozenom území blízko elektrární by mal mať tieto tabletky k dispozícii.

Na Slovensku, v okolí Trnavy, bude prebiehať výdaj tabletiek už o týždeň. Môžete si ich vyzdvihnúť na obecných úradoch. Pridelené budú na základe predloženia občianskeho preukazu. Trnavčania si môžu tieto lieky vyzdvihnúť od 23. do 27. októbra v čase 16:00 – 20:00 na Hlavnej ulici 8 (bývalý obchod odevov “Pod stĺpami”). V prípade, že máte doma staré tabletky, môžete ich vrátiť. Tabletky môžete prevziať aj pre svojich rodinných príslušníkov.

Zdroj: trnava.sk | Foto: Pixabay.com