Nie nadarmo sa hovorí, že smiech je liek na všetko. S pozitívnym myslením a úsmevom na tvári sa predsa ľahšie kráča životom a aj ťažké situácie sú znesiteľnejšie. Smiech zlepšuje naše psychické aj fyzické zdravie. A to potvrdzujú aj lekári. V knihe “Léčivá moc smíchu” hovorí pražský psychiater Karel Nešpor o tom, prečo je dobré sa smiať.

Nevycucal si to len tak z prsta, ale odvoláva sa na dostupné vedecké štúdie. Tie poukazujú na to, že častý smiech má svoje zdravotné benefity. Preto sa smejte čo najviac. Snažte sa vo všetkom nájsť niečo pozitívne a tiež dôvod na smiech. A ak nenájdete, tak si aspoň prečítajte nejaký dobrý vtip 😉

Náhrada za tabletky

Ak je človek chronicky chorý práve smiech dokáže znížiť spotrebu liekov proti bolesti. Tie majú zvyčajne aj tak rozličné vedľajšie účinky. Aj Americká spoločnosť proti rakovine odporúča smiech ako pomocnú liečbu.

Uvoľňuje svalstvo

Nielen masáž je vhodná na uvoľnenie svalov. Keď sa smejete, uvoľňujú sa svaly, ktoré sa na smiechu nepodieľajú. Keď sa dosmejete, uvoľnia sa aj svaly, ktoré boli počas smiechu v pohotovosti.

Lepšie dýchanie a krvný obeh

Keď sa začnete smiať, vaše pľúca sa zbavia väčšieho objemu vzduchu ako za normálnych okolností. Smiech je preto užitočný najmä pre ľudí s dýchacími problémami. A okrem toho povzbudzuje aj krvný obeh.

Krajší úsmev

Áno, vďaka tomu, že sa smejete, máte krajší úsmev. Ako je to možné? Jednoducho. Počas smiechu sa nám v ústach tvorí viac slín ako obvykle a tie prospievajú zubom a tiež pomerom v ústnej dutine.

Podporuje psychiku

Určite ste si už neraz uvedomili, že po smiechu sa cítite lepšie. Práve smiech totiž zmierňuje pocity hnevu a úzkosti a na druhej strane zvyšuje sebadôveru a pocit, že človek dokáže ovplyvniť záležitosti, ktoré sa ho týkajú. Mnohokrát pôsobí smiech ako katarzia. Dokáže uvoľniť nahromadené napätie, rozličné vnútorné bloky a potláčané emócie. Aj problémy dokážete vnímať s väčším nadhľadom ak sa predtým zasmejete.

Lepší spánok

Trpíte nespavosťou? Ráno sa budíte priskoro alebo sa v noci prehadzujete zo strany na stranu? Smejte sa. Jeden z výskumov totiž hovorí o tom, že smiech zlepšuje kvalitu spánku. A to najmä u detí s kožnými chorobami.

Sme príťažlivejší

Aj na vás pôsobia lepšie ľudia, ktorí sa usmievajú alebo smejú, než tí, ktorí sú zachmúrení či nahnevaní. Smiech, radosť, humor a veselosť. To všetko zvyšuje kvalitu nášho života. A ostatní nás považujú za príťažlivejších, ak sa usmievame.

Zdroj: slovakwoman.sk | Foto: Freepik

 

 

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk