Ako správne umývať ruky? Rozdiel medzi umývaním rúk a ich dezinfekciou

Práve v dnešnej dobe je dávať čo najväčší dôraz na správne umývanie rúk. Je samozrejmosťou umývať si ruky po toalete alebo ak prídete domov, to však nestačí a mali by ste to robiť ešte častejšie. Viete, ako správne umývať ruky? Zisťovali sme, čo v tomto smere radí Svetová zdravotnícka organizácia. Dôležité je nielen umývať, ale aj ich zároveň dezinfikovať od vírusov a baktérii.

Ako správne umývať ruky? Rozdiel medzi umývaním rúk a ich dezinfekciou
Ako správne umývať ruky? Rozdiel medzi umývaním rúk a ich dezinfekciou (zdroj: unsplash.com)

Aký je rozdiel medzi umývaním rúk a dezinfekciou

Rozdiel medzi umývaním rúk a dezinfekciou je v tom, že umývaním vírusy a baktérie zmyjete, zatiaľ čo dezinfekciou ich zabijete. Pri správnom postupe sú preto oba spôsoby dostatočne účinné a nie je nutné neustále používať dezinfekciu. Tou si ruky ošetrite iba na miestach, kde nie sú voda a mydlo dostupné.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča

Pri dezinfekcii rúk je potrebné postupovať nasledovne. Naneste dezinfekčný prípravok do nastavenej dlane. Vtieranie do pokožky začnite trením vnútornej strany dlaňou o seba. Roztierajte gél cez chrbát ruky prepletenými prstami rovnako ako pri mydle. Potom trite s preloženým prstami tiež dlaň o dlaň.

Vrchnú stranu prstov jednej ruky vložte do druhej dlane a trite. Krúživo trite palec na ľavej ruke pravou dlaňou a potom ruky prehoďte. Zovrite špičky prstov na jednej ruke a trite ich dlaňou druhej ruky. Potom ruky prehoďte. Na pár sekúnd roztiahnite prsty a počkajte, kým prípravok zaschne.