Ako sa naučiť jesť zdravo – fakty a mýty o zdravom stravovaní
Súbežné s tým, ako sme si začali uvedomovať dôležitosť zdravého stravovania, sa vynorili milióny zaručene najlepších receptov, kníh a diét na túto tému. Možno budete prekvapení, že zdravo jesť, neznamená dávať si trikrát denne naparenú brokolicu alebo vyradiť pečivo či mlieko.
Energetický príjem a živiny
Informačná džungľa, do ktorej sa každé ráno prebúdzame, má za následok, že v pokusoch o zdravšie stravovanie častokrát zlyhávame, prípadne s ním ani nezačíname, lebo sa nám zdá nemysliteľné stať sa vegánom alebo jesť len jeden druh potravín. Zdravá strava v skutočnosti znamená, že si začnete kontrolovať energetický príjem. To úzko súvisí s tým, či chcete nabrať svaly, alebo schudnúť. Ďalším dôležitým aspektom zdravej stravy je, že by mala poskytovať optimálne množstvo živín. Každé jedlo má určitú nutričnú denzitu, teda podiel obsahu energie a mikroživín na jednotku hmotnosti. A pretože zdravá strava má poskytovať optimálne množstvo energie aj mikroživín, je potrebné vedieť, koľko a akého jedla je vhodné jesť vzhľadom na individuálne potreby.
Zriekať sa ničoho nemusíte
To, čo sa nám najčastejšie spája so zdravým stravovaním, je odriekanie. V konzumácii čoho by ste sa teda mali naozaj obmedziť a čo je iba mýtus? V prvom rade treba povedať, že úplne odriekať si nemusíte nič – ide iba o to, aby ste ustriehli množstvo, koľko gramov jednotlivých zložiek výživy prijmete za deň. Začnime zlovestnými tukmi alebo nasýtenými mastnými kyselinami. Tie sa najčastejšie nachádzajú v živočíšnych výrobkoch ako údeniny, masť a plnotučné mliečne výrobky. Mali by tvoriť maximálne 10 % celkového energetického príjmu, čiže 22 gramov. Cukry – ďalší tichý strašiak. Väčšina sa skrýva v rôznych sladených limonádach, mliečnych produktoch alebo v sladkom pečive. Limit je opäť 10 % a 25 gramov.
Pozor na priemyselne spracované potraviny
A čo alkohol? Samozrejme, pri zdravom stravovaní je ideálne žiaden nepiť, ale aj obmedzenie na jedno pivo alebo dve deci vína denne pomôže. Najhoršie, čo môžete urobiť, je cez týždeň abstinovať a cez víkend tento deficit doháňať. Skutočne dobré výživové smery a odporúčania vám odporučia vyhnúť sa vysoko priemyselne spracovaným potravinám. Prečo je to tak? Potravinársky priemysel totiž spracováva pôvodné suroviny natoľko, že ich ochudobní o drvivú väčšinu prospešných látok, ako je napríklad vláknina a naopak, pridá mnoho potravinárskych aditív. Je to preto, aby taká potravina mala dlhú trvanlivosť, nízke výrobné náklady a zároveň ľuďom chutila. Vďaka tomu stimulujú centrum odmien v mozgu a my sa po ich konzumácii na chvíľu cítime byť „šťastní.“ Naše zdravie však nie.