Počuli ste už o čaji lapacho? Pre toto by ste ho mali piť pravidelne!

Najlepším nápojom, ktorý si počas sychravých a chladných zimných dní môžeme dať, je určite čaj. Nielen zahreje, ale má aj mnohé zdravotné benefity. Zabudnite na chvíľu na klasický čierny alebo zelený čaj a vyskúšajte niečo exotickejšie!

Počuli ste už o čaji lapacho? Pre toto by ste ho mali piť pravidelne!
(zdroj: unsplash.com)

Čaj z kôry stromu

Čaj lapacho je známy od čias Inkov. Má skvelé detoxikačné účinky, znižuje vysoký krvný tlak a ešte aj podporuje trávenie. Názov lapacho je odvodený od názvu stromu, konkrétne dubu juhoamerického. Na tomto strome je najzaujímavejšie jeho drevo a kôra. Je totiž veľmi tvrdé a nenapádajú ho škodce. Nie je teda ničím výnimočným, ak má strom 600, či dokonca 800 rokov. V dávnych dobách, za čias spomínaných Inkov, bola jeho vnútorná kôra údajne používaná ako liek pre vládcov Inkov. Takýto čaj dokáže telu poskytnúť množstvo nenahraditeľných látok, ako flavonoidy a bioflavonoidy, vďaka ktorým má nápoj detoxikačné účinky. Ale asi najdôležitejšou látkou je lapachol a jeho deriváty. Sú charakteristické svojimi protirakovinovými vlastnosťami. Obsahuje aj látku zvanú katechin, ktorá pozitívne vplýva na kardiovaskulárny systém.

Na nervy, trávenie aj pokožku

Lapacho čaj obsahuje aj vlákninu a celý rad potrebných vitamínov, napríklad A, C, D, E aj K a takmer celý vitamínový B komplex. Rovnako vám môže doplniť aj minerálne látky a stopové prvky. Lapacho čaj má významný vplyv na imunitný systém a urýchľuje aj metabolizmus. Zvyšuje chuť do jedla, takže pri chudnutí vám veľmi nepomôže, no pri bolestiach žalúdka a zlom trávení áno. Lapacho je dobrý aj na odstránenie prebytočnej vody z tela a tiež odpadových látok, ťažkých kovov a toxínov. Podporuje aj tvorbu červených krviniek, takže zlepšuje krvotvorbu a znižuje vysoký krvný tlak aj cholesterol. Blahodarné účinky má aj na nervový systém, preto zlepšuje kvalitu spánku a odstraňuje stres aj migrény. Dobrý je aj na pokožku, pretože ju udržuje zdravú a pevnú. O pokožku sa však musíte dobre starať aj zvonka, preto odporúčame používať iba kvalitné pleťové prípravky. Kúpiť si ich môžete aj s Notino zľavovým kódom, vďaka ktorému nakúpite výhodne a z pohodlia domova.  

Lapacho sa musí variť, nielen zaliať

Čaj lapacho sa nepripravuje tak, ako väčšina čajov. Keďže ide o kôru stromov, zaliatie horúcou vodou a lúhovanie nestačí. AK sa pýtate, kde si lapacho môžete kúpiť, tak je ľahko dostupný na na internete či v obchode so zdravými potravinami. Pri jeho nákupe alebo pri nakupovaní akýchkoľvek iných čajov či výživových doplnkov môžete využiť náš skvelý eTabletka zľavový kupón. Z čaju lapacho nasypte požadované množstvo do hrnca, zalejte vodou, nechajte zovrieť a následne varte 10 až 12 minút. Keď hrniec zo sporáka odstavíte, odvar nechajte prikrytý lúhovať ďalších 12 až 15 minút. Čaj môžete aj scediť. Piť by sa mal ešte teplý a nie je veľmi vhodné ho sladiť. Ak máte nejaké zdravotné problémy, poprípade sa chcete čajom lapacho detoxikovať, liečebná kúra trvá 4 až 6 týždňov. Dopriať si môžete pokojne 3 šálky lapacho čaju denne, ale po tomto období je potrebné dať si aspoň mesačnú pauzu. Po prestávke je dobré piť už len jednu šálku denne.