Nepríjemný pálivý spoločník – ako mu predchádzať? Alebo čo je najlepšia prevencia proti zápalu močových ciest

Zápal močových ciest je nielen veľmi nepríjemný, ale dokáže byť aj nebezpečný. Ak s ním bojujete niekoľkokrát ročne, mali by ste zvážiť prevenciu. Je vždy lepšie predchádzať mu, než riešiť jeho vážne následky.

Nepríjemný pálivý spoločník – ako mu predchádzať? Alebo čo je najlepšia prevencia proti zápalu močových ciest
(zdroj: unsplash.com)

Správna hygiena je základ

Príčinou takéhoto zápalu je v skutočnosti zápalová reakcia sliznice s patologickými mikroorganizmami. Častejšie sa vyskytuje u žien, pretože ženské telo má z hľadiska stavby nevýhodu v anatomických pomeroch – ženská močová trubica je kratšia a jej ústie je bližšie ku konečníku. Nemalú úlohu hrá aj správna hygieny a hygienické návyky. Ak sa žena neutiera spredu dozadu, je infekcia iba otázkou času. Ďalším veľkým zlozvykom je nedodržiavanie pitného režimu. A čím menej pijeme, tým menej močíme, čo zadržiava v moči baktérie, ktoré sa vedia veľmi rýchlo množiť.

Pozor na pridružené zápaly

Najčastejšími príznakmi zápalu močových ciest sú bolesť a pálenie pri močení a zároveň časté nutkanie na močenie. Niekedy sa moč sfarbí do ružovkasta alebo červena a v prípade, že dostanete aj horúčku, nevoľnosť, bolesť brucha alebo chrbta a slabosť, okamžite vyhľadajte lekára, pretože zápal už zrejme prešiel aj do obličiek. Niekedy sa zápal močových ciest zvykne zamieňať aj so zápalom pošvy, nakoľko často prebiehajú súčasne. V prevencii, ale aj ako prvá pomoc pri zápale vám môžu pomôcť aj prípravky s obsahom D-manózy, ktoré sú bežne dostupné v lekárni. Tá zabraňuje baktériám prichytiť sa na sliznicu močových ciest.

Pite veľa, ale nie všetko!

V prípade, že sa u vás zápal ešte úplne nerozvinul a príznaky sú len veľmi mierne, môžete si pomôcť pitím väčšieho množstva tekutín a predovšetkým urologických čajov. Nepite sladené a perlivé nápoje. Rovnako vám môžu pomôcť aj fytopreparáty z brusníc. V rámci prevencie si dajte pozor aj na spodné prádlo, ktoré nosíte – ak použijete nevhodnú aviváž alebo prací prostriedok, môže to narušiť vašu vaginálnu rovnováhu. Lekári rovnako neodporúčajú dlhodobé nosenie populárnych tango nohavičiek. Nezabúdajte ani na správnu hygienu po cvičení, kedy nestačí vymeniť si mokré tričko, ale určite aj nohavičky.