Veľa serotonínu nám môže byť skôr na škodu – počuli ste už o serotonínovom syndróme?

Hormóny prakticky riadia náš život. Ak je ich hladina v rovnováhe, je obvykle všetko v poriadku. Serotonín, prezývaný aj hormón šťastia, ktorý prispieva k pozitívnym pocitom, je toho dokonalým príkladom. Lebo hoci sa môže zdať, že pozitívnych emócií nikdy nie je dosť, nie je to celkom tak.

Veľa serotonínu nám môže byť skôr na škodu – počuli ste už o serotonínovom syndróme?
(zdroj: unsplash.com)

Priveľa šťastia škodí

Možno ste nevedeli, že serotonín okrem iného ovplyvňuje aj chuť do jedla. Je to preto, lebo 90 % z neho sa nachádza v tráviacej sústave. Zvyšuje tak aj pohyby čriev, ovplyvňuje sexuálnu túžbu a, samozrejme, znižuje pocity úzkosti, depresie či stavy agresivity. Ak je však jeho hladina v organizme príliš vysoká, môže ísť o veľmi nebezpečný, dokonca život ohrozujúci stav. Nazýva sa tiež serotonínová búrka, serotonínová toxicita, hyperserotonémia alebo serotonínový toxidróm. O čo ide?

Pozor, možno to nie je len neškodná bolesť hlavy

Tento serotonínový syndróm sa môže u pacientov prejaviť rôznymi spôsobmi. V niektorých prípadoch spôsobí iba miernejšie ťažkosti, v niektorých závažné až život ohrozujúce. Podstatné je, že sa rozvíjajú veľmi rýchlo, a to v priebehu pár hodín od príčiny, ktorá nadbytok serotonínu vyvolala. Medzi najčastejšie prejavy patrí nadmerné potenie sa, návaly tepla, vysoký krvný tlak, hnačka, nevoľnosť, zvracanie, zvýšená plynatosť, povznesená nálada a hyperaktivita, bolesti hlavy, nepokoj a zmätenosť, nespavosť, halucinácie alebo kŕče a tras. V najzávažnejších prípadoch môže dôjsť až k vysokým horúčkam, záchvatom či bezvedomiu.

Nekombinujte antidepresíva s liekmi proti bolesti

A teraz sa pozrime na to najdôležitejšie – čo môže serotonínový syndróm spôsobiť. Vo väčšine prípadov ide o nežiaduce účinky liekov, napríklad je tento syndróm častý pri predávkovaní sa, ale aj pri kombinácii viacerých druhov liekov. Najrizikovejšiu skupinu takýchto liekov tvoria antidepresíva, ktoré ak skombinujete napríklad so silnejšími liekmi proti migréne či opioidným liekom proti bolesti, máte zarobené na problém. Riziko syndrómu však vzniká aj pri užívaní extázy alebo iných rekreačných drog, najčastejšie ide o LSD alebo kokaín. Úplne najhoršie je, ak sa tieto drogy ešte kombinujú s antidepresívami. Ak máte u seba alebo niekoho iného podozrenie na serotonínový syndróm, urýchlene sa postarajte o hospitalizáciu, pretože nejde o ťažkosti, s ktorými by ste si poradili doma a s voľnopredajnými liekmi.