Oči sú oknom do duše – ak nie sú zapálené

Zrak je jedným z našich najdôležitejších zmyslov. Aj preto patria ochorenia očí medzi tie najnepríjemnejšie. Rôzne štruktúry oka môžu postihnúť rôzne ochorenia, najčastejšie tie zápalové. Radí sa k nim aj zápal rohovky, ktorý môže pekne znepríjemniť život!

Oči sú oknom do duše - ak nie sú zapálené
(zdroj: unsplash.com)

Pri neliečení môžete oslepnúť

Zápal očnej rohovky sa označuje aj pojmom keratitída. Rohovka, alebo najvrchnejšia časť oka, je časť očnej gule tvorená väzivom. Skladá sa z piatich vrstiev a vďaka slznej tekutine je vlhká. Chráni vnútorné časti oka pred vonkajšími vplyvmi aj poranením, či znečistením. Okrem toho však aj prepúšťa svetlo do oka. Vďaka zakriveniu má optické vlastnosti a predstavuje jednu z najvýznamnejších očných štruktúr. Rohovka je síce bezcievna, ale nachádzajú sa na nej nervové bunky, ktoré reagujú na dotyk či teplotu. Ak sa rohovka dotkne vašich viečok, reflexívne sa zatvárajú. Rohovka je časťou oka, ktorá sa najviac namáha a keďže sa do určitej miery podieľa na videní, pri jej poškodení môže dôjsť k zhoršeniu kvality zraku. Nebezpečné sú aj niektoré ochorenia rohovky, ktorých následkom môže byť slepota. Medzi najčastejšie ochorenia rohovky patria práve zápaly rôzneho pôvodu.

Infekčný aj neinfekčný

Zápal rohovky sa prejaví viacerými očnými problémami, ktoré sa môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach oka. Na pohľad pôsobí zapálená rohovka matne a môže dôjsť aj k celkovému opuchu očí a spojoviek. Medzi ďalšie príznaky patrí napríklad tupá bolesť oka, výrazne začervenané oči, svrbenie alebo pálenie, pocit cudzieho telesa, zvýšené slzenie či svetloplachosť, resp. zvýšená citlivosť očí na svetlo. Tieto príznaky bývajú pri akútnom zápale veľmi intenzívne. Miernejšími sa stávajú v prípade, že vám akútny zápal rohovky prejde do toho chronického. Zápal rohovky môže spôsobiť bakteriálna alebo vírusová infekcia, niekedy spôsobená aj plesňami alebo prvokmi. Za vznik infekcie v oku môžu viaceré faktory, napríklad nedostatočná hygiena pri nosení kontaktných šošoviek, vyšší vek, oslabená imunita, cukrovka alebo poranenie oka. Poznáme však aj neinfekčný zápal rohovky, za ktorým zasa môžu stáť činitele spôsobujúce mechanické poškodenie a dráždenie prednej časti oka. Medzi také patrí napríklad úraz alebo poškriabanie rohovky, nadmerné pôsobenie UV žiarenia prípadne nedostatočná tvorba sĺz. Môže ísť aj o alergiu. 

Antibiotiká, antimykotiká, antivirotiká

Ak vám potvrdí lekár zápal rohovky, stanoví aj vhodnú liečbu s ohľadom na príčinu ochorenia. Pri infekčných zápaloch je to medikamentózna liečba vo forme kvapiek alebo mastí a gélov. Na bakteriálne zápaly rohovky už budete potrebovať antibiotiká, prípadne antimykotiká, ak ide o plesne. Na neinfekčný zápal rohovky obvykle nepotrebujete špeciálnu liečbu – dôležité je len očiam dopriať oddych a nedráždiť ich prudkým svetlom. Uľaviť predovšetkým od bolesti vám môžu pomôcť aj studené obklady, prípadne vyskúšajte zvlhčujúce očné kvapky. Pri závažnom priebehu ochorenia, kde dochádza k odumretiu tkaniva rohovky, je niekedy nevyhnutné jeho chirurgické odstránenie. Pri nezvratnom poškodení rohovky a zraku je zasa jednou z možností transplantácia.