Viete prečo sú farby na kov a železo tak skvelí pomocníci?

Ak nevenujete dôkladnú pozornosť ošetreniu kovov, vplyv počasia časom zásadne ovplyvní ich pôvodný vzhľad. S kvalitným ošetrením tomuto zhoršeniu môžete zabrániť a dodať kovom opäť nový život.

Viete prečo sú farby na kov a železo tak skvelí pomocníci?
(zdroj: unsplash.com)

Poznáte účel a význam farieb na kov a železo?

Farbu na kov si väčšinou vyberáme na základe zloženia, rýchlosti schnutia, techniky nanášania, či podľa konečného vzhľadu natieraného povrchu.

Hlavnou úlohou farby na kov, či železo je zabezpečiť antikoróznu ochranu kovu, predovšetkým ak sa nachádza v exteriéri. Pýtate sa prečo? Pretože azda najväčším nepriateľom kovových konštrukcií je korózia, tá vzniká pod vplyvom poveternostných podmienok, najčastejšie pri kontakte s vodou a vlhkosťou. Tieto chemické zmeny, svojím pôsobením poškodzujú nielen povrchovú štruktúru kovu, ale zároveň menia aj jeho vzhľad. Z tohto dôvodu hrá farba na železo a kov kľúčovú úlohu v ochrane pred deštruktívnym vplyvom vonkajšieho prostredia a zároveň častokrát plní aj estetickú, či bezpečnostnú ulohu. A aké sú jej ďalšie prínosy?

1. Antikorózna ochrana

Farby poskytujú kovovým povrchom ochranný štít pred vplyvmi vlhkosti, atmosférických zrážok a chemických látok v ovzduší. Špeciálne antikorózne farby obsahujú inhibítory korózie, ktoré bránia procesu oxidácie kovu.

2. Estetická hodnota

Farby na kov majú dvojitú úlohu, nielenže poskytujú ochranu pred koróziou, ale zároveň otvárajú dvere k bezhraničným možnostiam dizajnu. Vďaka farbám môžete prispôsobiť vzhľad kovových konštrukcií podľa vašich architektonických alebo dizajnových požiadaviek. V reštaurovaných interiéroch častokrát podčiarkne celkový dizajn, napríklad správne zvolená farba na zárubne, ktorá dodá priestoru hravosť, výraznosť, ale aj decentnosť a štýl.

3. Bezpečnosť

Vo viacerých odvetviach, ako napríklad v priemysle a v doprave, farby slúžia na rozpoznávanie konkrétnych častí alebo funkcií. Signalizujú bezpečnostné prvky, rôzne zóny alebo nebezpečné oblasti, ktoré je častokrát potrebné zviditeľniť.

4.Úspora nákladov

Investícia do kvalitných farieb môže výrazne predĺžiť životnosť kovových materiálov. Ochrana pred koróziou a inými vonkajšími vplyvmi znamená, že kovové konštrukcie vyžadujú menej častú údržbu a opravy, čo z dlhodobého hľadiska šetrí náklady.

5. Označenie a zvýraznenie

Farby sa používajú na zvýraznenie dôležitých detailov na kovových povrchoch. Označujú rôzne komponenty, čím uľahčujú údržbu, opravy a inšpekcie.

6. Reflexia svetla a viditeľnosť

Farebné nátery môžu zlepšiť odraz svetla, čo je dôležité v doprave alebo v priemysle, kde je kladený dôraz na viditeľnosť a bezpečnosť.

Okrem kovov je stále obľúbeným a aj často vyhľadávaným materiálom plech, ten si rovnako ako kovy vyžaduje náležitú starostlivosť a ošetrenie antikoróznym náterom, Výhodou je, že farba na plech sa v dnešnej dobe dá krásne prispôsobiť prostrediu a tak môžete veľmi ľahko zmeniť celkový vizuál napr. vašej strechy.

Na čo by ste mali myslieť pred nákupom farby?

Predtým, než začnete s náterom alebo renováciou, je dôležité venovať pozornosť objektu, ktorý chcete upravovať. Je nutné zohľadniť jeho súčasný stav povrchu. Rozhodujúce je aj to, či plánujete vykonať prvý náter alebo ide o rozsiahlejšiu renováciu.

Rovnako tak je dobré vedieť s akým materiálom budete pracovať a aká je jeho súčasná povrchová úprava. Napríklad, či je materiál železný, pozinkovaný plech, hliník a podobne. Tieto informácie sú dôležité najmä pri veľkých renováciách, ktorých úlohou je zároveň obnoviť funkčné vlastnosti materiálu a predĺžiť jeho životnosť, keďže pri malých renováciách sa častokrát jedná len o estetickú záležitosť.

Výber správnej farby na konkrétny kovový povrch a prostredie je kľúčový pre dosiahnutie želaného výsledku. Majte na pamäti, že dnes už moderné farby na kov disponujú vysokou mechanickou odolnosťou, vodeodolnosťou, a vydržia aj v tak náročných podmienkach, ako sú prudké zmeny teplôt a vlhkosti.

Komerčný článok