Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa snaží dostať do povedomia prevenciu voči rozličným ochorenia či zraneniam. Aj to je jedným z dôvodov, prečo má boj proti popáleninám svoj svetový deň. Dnešok.

Nech sa snažíte dávať akokoľvek pozor, aj vám sa môže občas pritrafiť malá či väčšia nehoda. Podľa toho v akom rozsahu je poranenie, hovorí sa o rôznych stupňoch popálenín. Kým je to len maličká popálenina kvôli horúcej vode, nie je to také zlé. Aj tým však treba predchádzať.

Pár tipov ako sa vyhnúť popáleninám

Najväčšie riziko na vás číha tam, kde sa cítite najbezpečnejšie, teda doma. Najviac riskantná je kuchyňa. Neraz sa stalo, že malé dieťa na seba prevrhlo hrniec niečoho vriaceho. Držte preto deti radšej ďalej od kuchyne. A vy nezabúdajte používať rukavicu či utierku pri manipulácii s horúcimi predmetmi. Rovnako buďte opatrní aj v prípade, že máte sporák s indukčnou platňou. Nie vždy si musíte všimnúť, že svieti kontrolka oznamujúca vysokú teplotu platne.

Pozor dávajte aj pri kúpeli. Nenechávajte si napustiť zbytočne vriacu vodu. Pri deťoch to platí 2-násobne. Pozor tiež dávajte aj pri žehlení vlasov a na to, kam žehličku položíte.

Kategória sama o sebe je žehlička. Neskúšajte či je dostatočne tepla, aby ste mohli začať žehliť. Radšej počkajte o niečo dlhšie. Nenahýbajte sa ponad žehličku ani s ňou nemanévrujte vo vzduchu, keď hovoríte. A vonkoncom ju nenechávajte bez dozoru, ak máte doma dieťa.

Aj na sviečky a zápalky pozor. Keď sa vám nedarí zapáliť sviečku, nenechávajte zápalku dôjsť až na doraz. Vaše prsty by sa vám nepoďakovali. Nikdy ju nenechávajte horieť bez dozoru. Opäť zvýšte opatrnosť pri deťoch. Nenakláňajte sa ponad sviečky, ani k nim neprivoniavajte v čase horenia.

Popálenie, respektívne spálenie môže vzniknúť aj zo slnka. Nevadí, že letné slnko nám už dávno dalo zbohom. To na horách stále cerí zúbky a je dosť ostré. Používajte preto krém s vysokým ochranným faktorom, aby ste predišli spáleniu pleti.

Prvá pomoc

Ak sa vám predsa len nepodarilo popáleniu vyhnúť, ranu treba urýchlene ošetriť. Ako na to?

  • Popálené miesto schlaďte studenou vodou, a to najlepšie tečúcou. Dajte však pozor, aby nebola príliš ľadová. Nechajte vodu pôsobiť dobu 10-15 minút.
  • V prípade, že by mohlo dôjsť k opuchu poranenej časti tela odstráňte prstene, hodinky či náramky. Ak to “schytalo” aj oblečenie opatrne ho odstráňte. Ak sa prilepilo k pokožke NIKDY ho neodstraňujte. To nechajte na odborníkov.
  • Ak je to nevyhnutné na popálené miesto použite sterilný obväz.
  • V žiadnom prípade nepoužívajte mydlo.
  • Nepoužívajte masti, zásypy, oleje ani krémy.
  • Neprikladajte ani vatu, ani náplasť.
  • Ak vzniknú pľuzgiere, nechajte ich na pokoji.

Foto: Freepik, Pexels