Robí to snáď každý. Možno si to ani neuvedomujete, ale určite ste už neraz použili tú istú plastovú fľašu viackrát. Prípadne ste s ňou aj “podelili” s niekým iným. Hygienici však varujú, aby ste to viac nerobili.

Rovnako ako na rozličných povrchoch a veciach, aj na pet fľašiach sa nachádza veľké množstvo baktérií. Nehovoriac o tých, ktoré sa nachádzajú priamo vo fľašiach. Ak teda ide o jednorázové plastové fľašky, neodporúča sa ich používať opakovane. Vyčistiť ich je omnoho ťažšie ako vyčistenie skla či keramiky. Ak si myslíte, že pomôže vypláchnutie vriacou vodou, ste na omyle. Mohlo by totiž dôjsť k degradácii. Ak už ju chcete predsa len umývať, použite vodu s teplotou 40-50 stupňov.

Ak si však nechcete poškodiť svoje zdravie, vyhnite sa opakovanému používaniu pet fliaš. V prípade, že ju chcete predsa len používať držte sa odporúčania od hygienika Pavla Zikiho z oddelenia predmetov bežného užívania Hygienickej stanice hlavného mesta Prahy:  „Do fliaš nalievať len čerstvé nápoje a vodu, nepiť so zvyškami jedla v ústach, nenalievať tekutinu do fliaš, ktoré pred použitím neboli dostatočne umyté. Nenechávajte nápoj či vodu dlho vo fľašiach, na slnku a v teple,“ uviedol pre portál aktuality.sk.

Zdroj: aktuality.sk | Foto: Freepik