Beh aj jeho pomalší kolega džoging sa stávajú čoraz viac populárnejšími prostriedkami, po ktorých siahame, keď sa chceme dostať do formy, schudnúť alebo si len tak udržať kondičku. Veď čo môže byť jednoduchšie ako si obuť botasky a vybehnúť do prírody?

K behu nepotrebujete žiadne pomôcky, telocvičňu a ako bonus ste aj na čerstvom vzduchu. Čo by ste však mali robiť inak, aby ste spálili čo najväčšie množstvo kalórií?

Na prvý pohľad fantasticky vyzerajúci trik, ktorý nám prinesie stovky spálených kalórií navyše nie je nič iné ako beh vzad. Môže to znieť zvláštne, avšak práve táto novodobá metóda behu si získala množstvo fanúšikov po celom svete. Spočiatku sa môžete pri behu vzad obávať pádu, no paradoxne v tomto prípade je riziko zranenia dolných končatín oveľa menšie než pri klasickom behu.

Beh vzad je omnoho účinnejším prostriedkom na chudnutie ako klasický beh z toho dôvodu, že pri pohybe smerom dozadu musíme zapojiť takmer všetky svaly. Je dokonca možné povedať, že energia vynaložená na sto krokov vzad je približne rovnaká ako množstvo energie, ktorú je potrebné vynaložiť na tisíc krokov vpred. V prípade behu na kruhovej bežeckej dráhe spálite po prebehnutí jedného okruhu vzad približne toľko kalórií, ako keby ste prebehli šesť takých istých okruhov bežným štýlom.

Klasický beh vpred môže byť veľkou záťažou pre kolená, avšak pri behu vzad sa preťaženie kolien minimalizuje. Zapojenie všetkých svalových skupín do tejto činnosti podporuje rovnovážne držanie tela. Nový bežecký trend vám pomôže zlepšiť aj vaše zmysly, keďže nevidíte, čo je za vami, je potrebné zbystriť nielen sluch, ale aj periférne videnie. Beh vzad má pozitívny vplyv aj na váš mozog. Ten musí pri každom pohybe rozmýšľať, čo má spraviť, pretože toto nie je prirodzený pohyb, ktorý máme bežne naučený.

Začiatočníkom sa v tomto netradičnom štýle behu odporúča, aby začali buď na trase, ktorú veľmi dobre poznajú, alebo bežali popri čiare naznačujúcej okraj cesty či bežeckého okruhu.

Tu si môžete pozrieť ako vyzerá beh vzad

Zdroj: Brightside.me | Foto: Pixabay, Freepik | Video: Youtube