Všeobecne platí, že potraviny, ktoré v sebe obsahujú nulové hodnoty cukru alebo tuku sú horšou alternatívou, než ich pôvodný variant. Platí to aj pre diétnu kolu, ktorá potvrdzuje pravidlo, že klasická limonáda s obsahom cukru je zdravšia.

 

Zdraviu škodlivý aspartán

Kládli ste si niekedy otázku, prečo je tá kola bez cukru rovnako sladká ako jej originál? Aspartán je umelé sladilo, ktoré je považované za jedno z najnebezpečnejších pre naše zdravie. Diétna kola teda na svojej etikete nemá dôvod uvádzať nutričnú hodnotu cukru, keďže je cukor nahradený umelým sladidlom.

Riziko rakoviny

Prečo je farba všetkých kolových nápojov rovnaká, aj keď sa od seba zložením líšia? Klasické koly obsahujú farbivo, ktoré sa získava z lepeného sladkého karamelu. Avšak diétna kola na svoje zafarbenie používa amoniak a siričitany, látky, ktoré sú karciogénne. Ak to s pitím diétnej koly budeme preháňať, budeme náchylnejší na ochorenie pečene, pľúc a hrdla.

Migréna a poruchy koncentrácie

Toxické látky ako aspartán a umelý cukor neprospievajú ani nášmu mysleniu. Prispievajú skôr k bolestiam hlavy, nespavosti a stavom úzkosti. Nie je to kvôli tomu, že kola obsahuje kofeín, ale hlavnou príčinou sú nebezpečné chemické zlúčeniny, ktoré kola vo veľkej miere obsahuje.

Ukladanie tukov

Diétna kola je oveľa nebezpečnejšia ako tá klasická, a to kvôli jej vysokému počtu umelých sladidiel, ktoré sú horšie ako rafinovaný cukor. To je dôvod a paradox, prečo je pitie diétnej koly náchylnejšie k obezite, aj keď neobsahuje žiaden cukor. Diétna kola radikálne zvyšuje hladinu inzulínu v krvi a jej umelé sladidlá veľmi zaťažujú náš organizmus. Rednutie kostí, rozpad zubov a rýchlejšie starnutie pokožky sú tiež nebezpečnými aspektmi pitia diétnej koly.

Foto: Pixabay, Freepik