Sara Geurts je živým dôkazom toho, že všetko sa dá, ak človek chce. Trpí veľmi vzácnou chorobou spojivového tkaniva – Ehlers-Danlosovým syndrómom. Existuje viacero typov tohto ochorenia od menej závažných až po smrteľné. V Sarinom prípade sa vyznačuje poruchou kolagénu, čo spôsobuje, že koža sa ohne tak, až pripomína vrásky.

 

Ehlers-Danlosov syndróm

Typickými znakmi raritnej choroby sú u pacientov aj hypermobilita všetkých kĺbov, ochablá a zraniteľná koža, jemné cievy a prítomnosť abnormálnych krvných doštičiek. Bohužiaľ, neexistuje liečba, ktorá celý proces úplne zastaví a všetko vymizne. Podáva sa však vitamín C a veľmi dôležité je aj sledovanie priebehu ochorenia.

Ehlers Danlos syndrom

Inšpirácia pre iných

Sara spomína ako sa v škole snažila jej telo zakrývať. Napokon prekonala svoje sebavedomie a začala nepríjemný údel vnímať ako niečo krásne a výnimočné. Aby dokázala sebe aj ostatným, že je na svoj výzor pyšná, začala s modelingom. Na Sarinom instagramovom profile nájdeme fotografie v plavkách i spodnom prádle, na ktoré pred pár rokmi ani nepomyslela.

Ehlers Danlos syndrom

Hrdinka

Statočná žena hovorí: „Mojou hlavnou motiváciou bolo prelomiť sociálne štandardy a vnímanie len všetkého dokonalého ako krásne. Chcem ukázať skutočnosť, že aj nedokonalosti sú jedinečné a môžu byť nádherné.“ O svojej chorobe otvorene rozpráva už pár rokov a je inšpiráciou pre ďalších ľudí. V roku 2016 dokonca napísala o svojich skúsenostiach pre The Mighty, kde zároveň uviedla svoj e-mail, aby ju mohli kontaktovať aj iní. Výsledok je, že na poštu, ktorú obdrží už teraz nestíha odpovedať.

Ehlers Danlos syndrom

Zdroj: goodhousekeeping.com, cs.wikipedia.org | Foto: Instagram