Kozmetika, rovnako ako potraviny, patrí medzi háklivý spotrebný tovar, keďže je v priamom kontakte s ľudským organizmom. Ich zložky sa do nášho tela dostanú buď cez póry, alebo v prípade jedla cez tráviaci trakt. Horšie však je, ak ide závadný, pokazený či dokonca nebezpečný výrobok.

V takomto prípade môže dôjsť k vážnemu poškodeniu nášho zdravia, a to nechce nikto z nás. Mali by sme teda dávať pozor na to, čo používa. Tentokrát varuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pred výskytom nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii. Kozmetika bola nahlásená do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) vo Veľkej Británii. Ide o tieto výrobky značky Supreme White Paris.

Konkrétne ide o telové mlieko na zosvetlenie pokožky Body Lotion Revelation – Toning care, výrobca Sarl Beautypharm, 8 Rue Gustave Goublier, 75010 Paris, France, čiarový kód 3 7602 12 790102, objem 500 ml, plastová fľaša s bielym krémom.

A telové mlieko na zosvetlenie pokožky Body Lotion High Quality – Toning care, výrobca Sarl Beautypharm, 8 Rue Gustave Goublier, 75010 Paris, France, čiarový kód 3 7602 12 790324, objem 500 ml, plastová fľaša s bielym krémom. Oba výrobky obsahujú 5% hydrochinónu.

Použitie tejto látky v tomto type kozmetiky je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Hydrochinón je totiž látka, ktorá sa smie používať len profesionálne a iba vo výrobkoch na nechtový dizajn. V prípade použitia v telových mliekach môže spôsobiť kožné alergie. Hoci sú výrobky hlásené zo Spojeného kráľovstva, môžu sa vyskytovať aj na Slovensku.

Zdroj: uvzsr.sk | Foto: uvzsr.sk, Freepik

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk