Jej nenápadné, maličké červené bobuľky rastú v tropickom podnebí Venezuely a Brazílie. Extrakt z nej je jedným z najzdravších zdrojov energie, sily a vytrvalosti. Veľmi často ju nájdeme ako prísadu v energetických nápojoch a v športových doplnkoch výživy na nárast sily.

Okrem toho je guarana vhodná ako pomocník aj pri liečbe problémov s črevami, so zápchou a je vynikajúcim doplnkom stravy pri detoxikácii organizmu.

Energia

Paulínia nápojová či neformálne guarana sa stále porovnáva s kofeínom. Majú skoro rovnaké energizujúce účinky. Avšak guarana ich má o čosi silnejšie. Je účinnejšia, pretože dokáže energiu do tela uvoľňovať pomalšie, a teda nám energia získaná vydrží dlhšie než tá z kávy. V malých množstvách možno užívať guaranu aj na správne fungovanie nervového systému, pri boji s anémiou a chronickou únavou.

Spaľovač tukov

O tom, aké má guarana priaznivé účinky na stratu váhy vedeli už amazonski domorodci. Pripravovali si z nej čaj, ktorý reguloval hmotnosť a potláčal ich chuť do jedla. Dodnes sa guarana používa ako prísada do rôznych doplnkov stravy, ktorých cieľom je znížiť hmotnosť a podporiť chudnutie. Je to preto, že ako jedna z mála dokáže uvoľniť tuky do krvného obehu, z ktorého čerpáme energiu.

Formy guarany

Jej najprirodzenejšia forma je prášok, ktorý sa vyrába zo sušených semien rastliny. Pokiaľ ide o bežný komerčný predaj, dostaneme ju v sirupoch, tabletkách či extraktoch

Foto: Pixabay, wikipedia.org

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk